Ty nejlepší cyklotrasy z UrbanCyclers aneb jak z diplomové práce může vyrůst něco velkého

Ty nejlepší cyklotrasy z UrbanCyclers aneb jak z diplomové práce může vyrůst něco velkého

Pavel Žilecký je mladý kluk, který napsal diplomku, která je opravdu prospěšná. Vymyslel algoritmus na plánování cyklotras a tak vznikl Cykloplánovač. Cykloplánovač se již rozšířil a vznikl z něj UrbanCyclers. Pokud jsi zastánce jízdy na kole tato appka tě nenechá chladným. A proto může být Pavel dobrým příkladem pro každého studenta, že diplomová práce nemusí zůstat zapadlá na poličce v prachu.

 

Ahoj Pavle, léto je stvořené pro cyklistiku. Jak často využíváš kolo? 🙂

V letním období to bude více na rekreační účely, ale snažím se jezdit na kole i do práce. Výhodou je, že si hned z rána trochu zacvičím a dorazím příjemně nastartovaný. Za týden udělám vždy alespoň dvě jízdy.

Už v tvé diplomce jsi se věnoval jízdě na kole a dokonce jsi s touto prací i vyhrál ocenění nejlepší diplomové práce v soutěži IT SPY. Řekni nám, co jsi to vlastně vymyslel?

Hlavním úkolem práce bylo vymyslet a naprogramovat algoritmy na plánování tras pro městské cyklisty. Práce je inovativní ze dvou důvodů. Prvním je, že při hledání trasy dokáže najednou zohledňovat několik kritérií, například vzdálenost, čas příjezdu a přátelskost silničního úseku. Výsledkem je 2-5 tras, mezi které patří nejrychlejší a také pro cyklisty nejpříjemnější trasa. Druhým důvodem je rozlišování druhů odbočení. Odbočení vlevo je pro cyklistu náročnější a nebezpečnější než odbočení doprava.

 

Hodně studentů se s diplomkou trápí a při psaní vysloveně trpí. Byl to i tvůj případ? 🙂

Myslím si, že pokud student není nadaný spisovatel vždy se při psaní natrápí. To ale není důvod to vzdát. Člověk se toho při práci a psaní diplomky dost naučí a hlavně mu spadne obrovský kámen ze srdce, když práci úspěšně předá a obhájí.

 

Vybrat si téma, které tě baví je asi základ. Bylo téma tvůj vlastní nápad nebo ti ho vymyslel učitel a až tehdy si zjistil, že tě to baví?

Samotné téma bylo nápadem mých dvou učitelů Michala Jákoba a Jana Hrnčíře. Nápad mě ale okamžitě oslovil, protože spojuje dvě pro mě důležité věci – sport a informatiku. Cykloplánovač má potenciál pomoci lidem k aktivnějšímu a zdravějšímu životnímu stylu. Městům může zvýšit počet cyklistů a tím zkvalitnit úroveň života.

 

Tvá diplomová práce se rozšířila a momentálně funguje pod názvem UrbanCyclers. Co si vylepšil / přidal do této aplikace s porovnáním s předchozí aplikací Cykloplánovač?

Cykloplánovač dokázal plánovat pouze v 25 českých městech, UrbanCyclers podporuje celou Českou republiku a brzy začne fungovat v dalších evropských městech. Dokonce na území Prahy, je možné si nechat naplánovat trasu kombinovanou s hromadnou dopravou a v následujících dnech se chystá podpora systému sdílených kol Reko.

V UrbanCyclers nejde už jen o aplikaci na hledání cyklistických tras – naším cílem bylo vytvořit inteligentního mobilního asistenta pro městského cyklisty. Proto například obsahuje detailní mapu cyklistické infrastruktury, motivační a soutěžní prvky. Kromě mobilní aplikace UrbanCyclers obsahuje nástroje pro sběr a analýzu cyklodopravních dat a nástroje na organizaci cyklistických kampaní. Městům samotným UrbanCyclers přináší dvě hlavní výhody. Díky mobilní aplikací získají velmi kvalitní data o tom, jak se po městě cyklisté pohybují. Tato data v kombinaci s analytickými nástroji UrbanCyclers dokážou odhalit slabá místa v existující cyklistické infrastruktuře a efektivně tak nasměrovat její další rozvoj.

 

Všimla jsem si, že appka běží pouze pro Android. Jsi odpůrce iOS? 🙂 Nebo je tam nějaký jiný důvod? Nepřicházíte tak o velkou část klientů?

Haha. Určitě nejsem odpůrce, sám totiž telefon s iOS vlastním. Důvodem jsou momentálně naše vývojářské kapacity, které nám v tuto chvíli nedovolují vyvíjet pro obě platformy zároveň. Do budoucna s verzí pro iOS počítáme, do té doby se pro hledání tras lze použít mobilní webová verze.

 

Jak vlastně aplikace vydělává? Dokáže tě to uživit nebo to je jen tvoje hobby?

UrbanCyclers je dlouhodobý projekt, jehož cílem je komerční udržitelnost státu. Přijmi by měli přicházet jak od uživatelů a měst, tak i od dalších partnerů. V projektu vidíme smysl a jsme motivováni tím, že aplikace může pomoci cyklistům a městům.

 

Při jízdě na kole využíváš také UrbanCyclers? Jsi i tvůrce i uživatel appky?

Jako aktivní cyklista jsem jeden ze tří hlavních testerů aplikace v reálném nasazení. Sám aplikaci využiji zejména tehdy pokud se potřebuji dopravit na neznámé místo. Takto jsem například využil aplikaci během festivalu Colours of Ostrava.

 

urbancyclers_navigace_2

 

Funguje appka jen v Česku nebo má celosvětové využití? V jakém městě lidé nejvíce UrbanCyclers využívají?

V České republice je drtivá většina uživatelů z Prahy, na druhém místě je Brno a pak Ostrava. Momentálně se připravuje první zahraniční expanze do Berlína a následně se zváží další evropská města.

 

Myslíš si, že jsou v Česku přizpůsobeny cesty dostatečně na to, aby lidé mohli bezpečně jezdit do práce nebo do školy na kole?

Města jako Pardubice, Hradec Králové, nebo i Olomouc mají cyklistickou infrastrukturu dostatečně pokrytou a tím pádem je jízda na kole jednodušší a také bezpečnější. Ve městech jako je Praha, která má složitou silniční síť a členitý terén se infrastruktura nesnadno přizpůsobuje. Trasy vhodné pro jízdu na kole tam sice také existují, jen se složitěji hledají a někdy nevedou úplně přímo. A v takových městech pomáhá UrbanCyclers jako inteligentní asistent městského cyklisty nejvíce.

 

Kultura cyklistiky však není až tak silná jako v některých jiných zemích. Která země je podle tebe takovým vzorem, kterým by se mělo Česko řídit a proč?

Myslím si, že vzor si můžeme brát od většiny zemí západní Evropy. Pozitivním příkladem je například španělské město Sevilla, které trpělo dopravními kolapsy a jen pár jednotlivců používalo kolo jako dopravní prostředek. Městští představitelé vytvořil spojenou síť cyklistické infrastruktury a tím dokázali zvýšit počet městských cyklistů z 0% na 9% z celkového počtu obyvatel.

A poslední otázka, co bys chtěl vzkázat studentům, kteří si budou brzy vybírat své diplomové práce?

Vyberte si několik témat, které Vás zajímají a domluvte si schůzku s daným učitelem. Při výběru tématu je důležité, abyste si s vedoucím rozuměli. Rovněž pomůže, když je práce zasazena do širšího výzkumu pracoviště. A když už budete mít téma vybrané, pracujte intenzivně. Čím více toho uděláte, tím více se naučíte. A nezapomínejte, že výsledná práce je vaše vizitka!

 

Zdroj: www.startitup.cz/ty-nejlepsi-cyklotrasy-z-urbancyclers-nebo-jako-diplomova-prace-muze-vyrust-v-neco-velke/