O vítězství v prestižní soutěži IT SPY se při online finále utká 8 autorů nejlepších diplomových prací letošního roku

O vítězství v prestižní soutěži IT SPY se při online finále utká 8 autorů nejlepších diplomových prací letošního roku

Středa 8. prosince bude patřit nejlepším mladým IT mozkům z České republiky i ze Slovenska, kteří se ve finále utkají o nejvyšší příčky v prestižní soutěži IT SPY 2021. Právě tato soutěž o nejlepší diplomovou práci z oblasti informačních technologií si klade za cíl upozornit na mladé talentované informatiky a pomoci jim odstartovat jejich kariéru. Do aktuálního 12. ročníku soutěže se přihlásilo více než 1200 autorů diplomových prací obhájených v uplynulém akademickém roce na předních českých a slovenských vysokých školách. Online prezentace 8 finálových diplomových prací před odbornou porotou akademiků i osobností z praxe proběhnou 8. prosince od 9 hodin. Prezentace se budou přenášet na Facebook soutěže a na LinkedIn. Ve stejný den od 15 hodin pak proběhne slavnostní vyhlášení vítězů, kterého se online zúčastní i zástupci organizací, které udělily soutěži záštitu. Právě slavnostní finále bude online přenášet zpravodajský portál iDNES.CZ i další média. Vítěz získá 1000 eur, které na další rozvoj nejlepšího projektu poskytne spolupořadatel soutěže IT společnost Profinit. Autorům tří nejlepších prací věnuje počítačová škola GOPAS odborné kurzy dle vlastního výběru v celkové hodnotě 30.000 Kč.

 

Informatika prostupuje do všech rovin našeho života, proto o silná témata nemají nouzi ani diplomové práce z této progresivní oblasti, které přihlásili jejich autoři do soutěže IT SPY. Finálové práce letošního ročníku se zabývají například vývojem algoritmu pro hodnocení fotografií vesmírného odpadu, kvalitnějším snímkováním sítnice oka s cílem diagnostiky zeleného zákalu a obranou počítačových systémů proti kybernetickým útokům s využitím strojového učení. Zájem o účast je každoročně velký, i v letošním roce se přihlásilo více než 1200 diplomových prací obhájených v uplynulém akademickém roce na 13 českých a slovenských vysokých školách. „Z průběžného hodnocení semifinalistů a postupujících finalistů se rýsuje velmi těsný souboj o nejlepší práci. Myslím, že porota bude mít opravdu těžké rozhodování a jsem velmi zvědavý na výsledek,“ hodnotí dosavadní průběh soutěže předseda poroty, Jiří Vokřínek z Fakulty elektrotechnické ČVUT Praha. S tématy všech 8 finálových prací a s jejich autory se může široká veřejnost blíže seznámit během online prezentací před porotou v rámci finále ve středu 8. prosince 2021 od 9 hodin. Prezentace se budou streamovat na Facebook a Linkedin. Od 15 hodin se pak mohou zájemci o to nejlepší od mladých informatiků těšit na finálové vyhlášení vítězů, které bude přenášet iDNES.CZ a další zpravodajské portály.

 

„Po loňském online finále soutěže jsme se těšili, že letošní vyhlášení výsledků včetně prezentací finálových prací před porotou proběhnou prezenční formou. Porotci i finalisté jsou z univerzit z celé České a Slovenské republiky a vzhledem k současné epidemiologické situaci by bohužel byla jejich osobní přítomnost na finále i letos velmi nejistá,“ vysvětluje Jakub Šich, zástupce spoluorganizátora soutěže, přední IT společnosti Profinit. „Letos bychom rádi posunuli finále soutěže IT SPY zase o kousek dál a zpřístupnili ji širšímu spektru diváků. Finálové diplomové práce si pozornost určitě zaslouží, proto jsme rádi, že celý finálový den se bude streamovat na sociálních sítích a slavnostní vyhlašování vítězů soutěže budou přenášet zpravodajské weby jako iDNES.CZ, Tyden.cz a Ceskenoviny.cz. Přípravě online finále se věnuje 12členný tým zhruba měsíc a účast zde potvrdili významní hosté jako ministr průmyslu ČR, zástupci Hospodářské komory ČR, Asociace pro výpočetní techniku – Czech ACM Chapter a slovenského institutu KInIT,“  doplňuje Šich.

 

Program finále 12. ročníku soutěže IT SPY, středa 8. prosince 2021



Rozhovor s předsedou poroty soutěže IT SPY, doc. Ing. Jiřím Vokřínkem, Ph.D. (České vysoké učení technické, Fakulta elektrotechnická)

 

Jak hodnotíte letošní nominace na nejlepší diplomové práce?

Letošní ročník se vyznačuje méně nominacemi než ročník předešlý, což ale rozhodně není znát na kvalitě nejlepších prací. Z výsledků hodnocení semifinalistů se rýsuje velmi těsný souboj o vítězství. Myslím, že porota bude mít opravdu těžké rozhodování a jsem velmi zvědavý na výsledek. Na nominacích se letos projevily i komplikace s dokončováním vlastních prací v plné kvalitě během pandemie, zejména pokud práce vyžaduje například testování v laboratořích, polních podmínkách, nebo i studie s uživateli.

 

Sledujete nějaký posun ve zpracovávaných tématech?

Nezaznamenal jsem žádný zásadní posun témat. Předpokládám, že se práce související s pandemií spíše objeví v následujících ročnících. Na špičkové práci studenti pracují i déle než rok, takže od definice zadání práce až k finále soutěže IT SPY uběhne rok i více.

 

Změnila se nějak během tohoto covidového ročníku struktura přihlášených prací? Sledujete ještě nějaké další změny oproti předchozím necovidovým ročníkům?

Covidový ročník má zatím vliv zejména na počet finálových prací, což se ale neprojevilo na kvalitě těch nejlepších. V tématech prací se to zatím neprojevuje a další změny jsem zatím nepozoroval.

 

Jak pro Vás osobně bylo obtížné vybrat z padesátky nominovaných prací finálových osm prací?

Pro mě osobně to nebylo příliš těžké. Výběr se opírá o nominace ambasadorů a peer-review porotců. Každá práce je hodnocena třemi hodnotiteli, takže výsledný výběr není příliš obtížný. Náročnou práci mají samozřejmě ambasadoři při nominacích, což je velmi obtížná role, a pak následně porotci při finálovém hodnocení. Očekávám, že i letos nebude výběr té vůbec nejlepší práce jednoduchá záležitost.




Jméno finalisty Název soutěžní diplomové práce Název přihlašující vysoké školy
Lukáš Kuhajda Omezení šumu signálu v genetických přepínačích Západočeská univerzita v Plzni, Fakulta aplikovaných věd
Mgr. Filip Svoboda Agilní adaptace pro výzkumnou laboratoř Masarykova univerzita v Brně, Fakulta informatiky
Daniel Kyselica Pokročilé algoritmy pro segmentaci astronomických snímků kosmického odpadu Univerzita Komenského v Bratislave, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky
Ing. Jan Tománek Profilování haldy s nízkou latencí České vysoké učení technické v Praze, Fakulta informačních technologií
Sára Juranková Aspektově založená analýza sentimentu formulářů konferenčních recenzí Vysoká škola ekonomická v Praze, Fakulta informatiky a statistiky
Patrik Goldschmidt Zmírnění útoků DoS pomocí strojového učení Vysoké učení technické v Brně, Fakulta informačních technologií
Mgr. Matúš Goliaš Gradientem zesílená segmentace snímků sítnicového fundu Univerzita Karlova, Matematicko-fyzikální fakulta
Jindřiška Deckerová Zobecněné problémy se směrováním se souvislými sousedstvími České vysoké učení technické v Praze, Fakulta elektrotechnická