14. ročník soutěže IT SPY ovládá umělá inteligence, soutěž IT diplomových prací představuje 49 nejlepších

14. ročník soutěže IT SPY ovládá umělá inteligence, soutěž IT diplomových prací představuje 49 nejlepších

V letošním ročníku soutěžního klání nejlepších diplomových prací IT SPY se spolu utká 49 mladých informatiků. Jejich práce vybrali ambasadoři soutěže z téměř 1200 projektů, které byly obhájené v minulém akademickém roce na českých a slovenských vysokých školách. Dominantním tématem letošních soutěžních projektů jsou učící se algoritmy, tedy využití umělé inteligence. Rovněž můžeme sledovat i trend, kdy každoročně roste počet soutěžících mladých informatiček, které se umísťují na předních příčkách. Vítěz hlavní kategorie vzejde z 15 semifinalistů a získá hlavní cenu 2 000 eur a vzdělávací kurzy zdarma od partnera soutěže Počítačové školy GOPAS. Autora zvlášť vynikající práce v IT odmění svou cenou hlavní partner akce, společnost T-Mobile. Soutěž IT SPY pořádají české a slovenské vysoké školy spolu s předním českým software house Profinit.

„Každý rok se těším na to, jaké diplomové práce se v soutěži sejdou a jakými tématy se v nich budoucí mladí IT odborníci zabývají. Dává nám to představu, kterým směrem se bude obor informatiky ubírat do budoucna. Letos budeme určitě pokračovat v trendu, kdy se mezi tématy prosazuje umělá inteligence a učící se algoritmy. I toto téma však rozšiřuje možnosti nového pohledu na tradiční problematiku, které studenti řešili ve svých pracích před rozšířením AI, “ prozrazujeprvní poznatky z letošního ročníku IT SPY předseda poroty, Jiří Vokřínek z Fakulty elektrotechnické ČVUT Praha. Soutěžní práce se zabývají také aplikací IT ve zdravotnictví, např. vyhodnocováním 3D medicínských dat, řízením výroby léčiv, detekcí snímků kožních nemocí a rozborem psychoterapeutických sezení. IT oblast dnes prakticky nemá hranice, proto absolventi řeší i náročné úlohy v oblasti online obchodování na burze, při odhalování fake news apod.

A témata prací jsou inspirací i pro špičkové softwarové firmy. „Pro mě je vždycky zajímavé sledovat témata, která hýbou světem výzkumu a vědy, a mapovat je na oblasti inovací, které děláme my. A vidím tam velký překryv primárně v oblasti využívání pokročilých algoritmů v rámci AI. Odevzdané práce tak budou inspirací a možná prostorem pro spolupráci s akademií,“ doplňuje Bohumír Zoubek, porotce soutěže IT SPY za společnost Profinit, která soutěž spolupořádá.

Do aktuálního ročníku soutěže IT SPY se zapojilo 8 předních českých vysokých škol a 5 slovenských univerzit, na nichž v minulém akademickém roce obhájili mladí informatici téměř 1200 diplomových prací. V září z nich vybrali zástupci vysokých škol, tzv. ambasadoři, celkem 49 projektů s největším potenciálem na vítězství v soutěži. Následně budou dle pravidel vybráni semifinalisté a finalisté, kteří budou svoji práci osobně obhajovat před porotou ve finále, jež proběhne 22. listopadu 2023. Blíže se s nejlepšími pracemi můžete seznámit na webu soutěže www.itspy.cz.

Absolutní vítěz soutěže IT SPY 2023 získá od společnosti PROFINIT odměnu 2000 €, kterou může použít třeba k dalšímu rozvoji svého diplomového projektu nebo k dalšímu vzdělávání. Vedoucí vítězné práce pak získá 200 € jako poděkování za dobrou přípravu svého studenta. První tři finalisté dostanou poukaz na školení dle vlastního výběru v hodnotě 10.000 Kč od společnosti GOPAS. Hlavní partner soutěže IT SPY společnost T-Mobile udělí cenu vynikající práci v oblasti IT – Magenta Award for Excellence in IT.

Záštitu soutěži letos udělilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Ministerstvo průmyslu, Ministerstvo pro místní rozvoj, Ministerstvo školství, vědy, výzkumu a sportu SR, Hospodářská komora, Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, ICT Unie a KINIT.

Důležité mezníky soutěže IT SPY 2023:

  • 19. 10. 2023 – vyhlášení finalistů a zahájení online hlasování veřejnosti
  • 20. 11. 2023 – uzavření online hlasování
  • 22. 11. 2023 – finále a slavnostní vyhlášení výsledků IT SPY 2023